Witamy, Gościu
Username: Password: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Akwarium A-la Diana Walstad (LOW-TECH)

Akwarium A-la Diana Walstad (LOW-TECH) 07/26/2011 19:22 #570

Witam.
Chciałbym się podzielić doświadczeniem dotyczącym zakładania akwarium typu low-tech.
Po niepowodzeniach z prowadzeniem akwarium roślinnego opartego na CO2 oraz nawozach itp. zapoznałem się z lekturą "Rośliny w Akwarium' autorstwa Diany Walstad. Autorka w sposób przystępny dla czytelnika opisuje naturalne procesy zachodzące w akwarium.
Byłem tak zrozpaczony kolejnymi klęskami w walce z glonami (braki czasu na czasochłonne procesy pielęgnacyjne, podmiany wody itp), że postanowiłem zrestartować akwarium zgodnie ze wskazówkami Pani Diany, co przy akwarium 450l. jest zadaniem dość pracochłonnym.
Najpierw udałem się do sklepu sieci "Biedronka" po specjalistyczny-akwarystyczny substrat podżwirowy potocznie zwany ziemią ogrodową w ilości 40l. Po jakimś czasie, kiedy znalazłem dzień wolny przystąpiłem do zadania. Wyłapałem ryby, wyrwałem rośliny, wyprułem żwirek i lekko przepłukałem wodą która akurat zlatywała z akwarium.

Nie skupiałem się zbytnio na solidnym wypłukaniu żwiru, bo zwyczajnie musiałem się wyrobić do wieczora, bo następnego dnia pracowałem, więc jak skończyłem płukać żwir nadal leciała z niego czarna woda, ale już nie błoto.
Następnie wysypałem 40l. ziemi ogrodowej i wyrównałem co dało warstwę ok 4 cm. Odsunąłem ziemię od szyby czołowej, żeby nie szpeciła oraz zasypałem żwirem. Łącznie wyszła warstwa podłoża ok 8 cm.
Po przygotowaniu podłoża zacząłem sadzić rośliny. Ze starych roślin poucinałem tylko nowe gałązki. Nie skupiałem się też zbytnio za wyczyszczeniu ich z glonów, więc po zalaniu akwarium wodą od razu widoczne były zielone glony nitkowe.
Nie zostawiałem zapalonego światła na noc.
Następnego dnia rano moja dziewczyna wpuściła ryby, czyli jakieś 10 godzin po zalaniu wodą, bez żadnego mieszania wody celem zrównania PH itp. Temperatura w obu zbiornikach była pokojowa bo w żadnym nie było grzałki. Jak przyszedłem wieczorem z pracy na rybach nie było żadnych oznak stresu. Jakby nie było żadnego restartu.
Poniższe zdjęcia przedstawiają proces restartu i sytuacji następnego dnia. tj 13-14 VI 2011

restart_2011-07-26-3.JPG

Załącznik restart1.JPG nie został znaleziony

Załącznik restart2.JPG nie został znaleziony

restart3.JPG

restart4.JPG

restart5.JPG
Ostatnio zmieniany: 07/26/2011 19:30 przez Adam Olsztyn. Powód: niewgrane zdjęcia
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Akwarium A-la Diana Walstad (LOW-TECH) 07/26/2011 20:56 #571

• Grzegorz
  • Grzegorz Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 6
  • Oklaski: 6
Ponieważ to już ponad miesiąc od restartu, jak wygląda sytuacja dziś ?

1. Jak się mają rośliny i ryby ?
2. Na ile można tam zagrzebać Czy da się bez klęski wyrwać roślinę i zasadzić ponownie ?
3. Co z glonami ? :)

Odp: Akwarium A-la Diana Walstad (LOW-TECH) 07/27/2011 06:57 #572

Dzisiaj popołudniu dołączę kolejne zdjęcia i opiszę co się działo przez ten miesiąc. Wczoraj nie zdążyłem tego zrobić bo miałem jakiś problem z kompem. Pozdrawiam.

Odp: Akwarium A-la Diana Walstad (LOW-TECH) 07/27/2011 07:35 #573

• Lenczek
  • Lenczek Avatar
  • Administrator
  • Thank you received: 5
  • Oklaski: 4
Napisz coś jeszcze, bardzo ciekawie się zapowiada - też mam podobny zbiornik i jestem ciekawy, jak Ci poszło.

P.S. Usuwam na stałe pozostałe zdublowane posty.
[30 l] - Krewetkarium by Lenczek - www.bocja.org/index.php?option=com_kunen...5&id=2364&Itemid=115
[450L] - Lenczek - początek roślinne, następnie paletki - www.bocja.org/index.php?option=com_kunen...d=5&id=73&Itemid=115
Mazury - www.mazury.pc.pl

Odp: Akwarium A-la Diana Walstad (LOW-TECH) 07/27/2011 17:45 #575

Tak więc jak już wspomniałem wcześniej po zalaniu wodą na roślinach od razu widoczne były glony nitkowe, których poprzednio miałem plagę, a na dnie leżały kawałki starego substratu z powodu niedokładnie wypłukanego żwiru.
Ryby po restarcie czuły się świetnie. Praktycznie już następnego dnia Pielęgniczki Kakadu przystąpiły do tarła. Po ok tygodniu do półtora pływały już maluchy. Co dziwne nigdy wcześniej małe nie żyły dłużej niż dwa tygodnie bo zjadały je neony. A od tamtego miotu po restarcie maluchy pływają do tej pory (teraz są już większe). Prawdopodobnie rodzicom dobrze zrobił ten restart, że tak wytrwale i skutecznie chronią małe przed neonami.
Wracając do roślin i glonów:
Początkowo oszczędzałem światło i zapalałem tylko 2x36 wat T8 (teraz są 3 non stop).
Do akwarium wrzuciłem wolfię bezkorzeniową. Jest to bardzo mała roślina pływająca, która bardzo szybko się rozrasta tworząc zielony płaszcz na powierzchni wody. Pobiera CO2 z powietrza a pierwiastki z wody tworząc bardzo dobrą konkurencję glonom. Podobnie jak każda roślina pływająca. Co tydzień musiałem ją usuwać bo zasłaniała całe światło roślinom poniżej.
Po około tygodniu pojedyncze nitki na roślinach zaczęły tworzyć całe kolonie tworzące coś na wzór zielonej waty, która opanowywała akwarium. Rośliny robiły się czarne i gniły. Poszedłem za radą Pani Diany i podmieniłem około 30% wody w akwarium jednocześnie usuwając glony i obumarłe fragmenty roślin a filtr wyposażyłem w węgiel aktywny, wszystko po to by zmniejszyć stężenie glonów i pierwiastków odżywczych w wodzie.
Pani Diana pisze w swojej książce, że słabe światło prędzej ograniczy rozwój roślin niż glonów, więc zapaliłem trzecią świetlówkę, żeby pobudzić rośliny do wzrostu.
(Niestety nie robiłem zdjęć, bo myślałem, że to kolejna porażka i nie myślałem, że będę to opisywał na forum.)
Kolejny tydzień bez zmian, więc podmianka i usuwanie glonów w weekend. Dwa tygodnie później to samo ale glony były już słabsze, podmieniłem wodę usunąłem glony i węgiel z filtra, nie wkładałem nowego węgla bo nie miałem a nie chciało mi się jechać do sklepu (gdybym miał to bym włożył nowy węgiel). Po wyjęciu węgla podmieniłem wodę jeszcze w dwa kolejne weekendy. Za każdym razem glony były słabsze a rośliny silniejsze. Ostatni raz podmieniłem wodę 17.07.2011 czyli około miesiąc po założeniu akwarium.
Od tamtej pory zrobiłem już dwie przycinki a glony pojawiają się tylko w postaci pojedynczej nitki i to niezwykle rzadko, w ogóle nie widać śladu nalotu na szybach, który sam zniknął (czyściłem tylko przednią szybę, tylna pozostawała zielona). Rośliny rosną bardzo szybko (jak na akwarium bez CO2) i nie widać żadnych oznak niedoborów.
Po ustabilizowaniu się akwarium planuję podmieniać wodę w ilości 30% co miesiąc.
Poniższe zdjęcie zostało zrobione dnia 25.07.2011.
25.06.2011.JPG

Tak więc jak widzicie pomimo tylu zaniedbań i błędów z mojej strony akwarium działa świetnie. Zapomniałem dodać, że zdjęcie zostało zrobione po przycince. Mogę w kolejny poniedziałek czyli 1.08.2011 zrobić kolejne zdjęcie i wrzucić na forum, żeby dać wam obraz jaki jest tygodniowy przyrost. Chętnie odpowiem na wszelkie pytania. Pozdrawiam. Adam
Ostatnio zmieniany: 12/19/2012 20:25 przez Adam Olsztyn. Powód: Błędna data na końcu postu, powinien być lipiec a nie czerwiec.

Odp: Akwarium A-la Diana Walstad (LOW-TECH) 08/02/2011 17:11 #601

Zdjęcie zrobione 2.08.2011, czyli tydzień i jeden dzień po poprzednim. Pozdrawiam.
02.08.2011.JPG
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: dominiksz, Grzegorz
Time to create page: 0.280 seconds
Zasilane przez Kunena
Ostatnie wiadomości: 4 miesiące, 2 tygodnie temu
  • waghscik : Nie aktualne.
  • k9aro3l : ma ktoś jakieś roslinki na zbyciu? z pierwszego lub drugiego planu. Planowane akwarium= 13;
  • Anomis Erosa : Tam właśnie miałem konto, ale zmienili zasady. Już sobie poradziłem.
  • Grzegorz : imageshack.us tam np.
  • Anomis Erosa : Czy może ktoś podać jakąś stronę, gdzie za darmo można wrzucić zdjęcia o dużej wadze i bez ograniczeń. Chciałbym założyć temat ze swoim obecnym szkłem, ale serwis do zdjęć z jakiego korzystałem zmienił zasady i nie mogę już tam nic wrzucić.
  • marrecki77 : Kupię blyxe japonice ok3 - 5 szt
  • waghscik : Witam. Chciałbym zamówić akwarium o wymiarach 100x35x35 szkło=8mm. Jaka by była cena .Proszę o kontakt na forum lub telefonicznie. Mój numer 509698325.Pozdrawiam.
  • marrecki77 : Koledzy ma moze ktos za duzo siarczanu magnezu MgSO4*7H2O . Potrzebuje tak z 100 - 200 g. Pozdrawiam
  • Anomis Erosa : bardzo proszę, mam nadzieję, że coś się tam udało wybrać
  • michdom74 : Anomis - dzięki za roślinki

Goście są pokazane między [].

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać

Migawki

Zyklicznie ogranizujemy spotkania, zapraszmy wszystkich chętnynch (wpstęp darmowy). Ostatnie to m. in: "Akwarium morskie krok po kroku", "Z wizytą u Państwa Krajewskich",

| Forum | Kategorie | Ostatnie tematy | Regulamin | Szukaj |